50. évadát zárta bábszínházunk
Ötvenedik évadát zárta bábszínházunk. A 2025/26-os évad hívószava az elidőzés volt, hogy rátekinthessünk és játékainkban is reflektáljunk öt évtized értékeire, tapasztalataira, megmutathassuk a társulat sokszínűségét, még markánsabban kidomborítsuk a gyermekek iránti felelősségvállalásunkat. Jubileumi évadunkban kiállítást szerveztünk bábművészeinknek, valamint a decemberben nyugdíjba vonuló Asbóth Anikónak, aki több mint három évtizedig vezette a bábszínházat. A születésnap alkalmából decemberben ünnepélyes gálaműsort tartottunk, májusban pedig VONAL Fesztivál címmel új színházi seregszemlét indítottunk útjára a bábműfaj összművészeti kísérleteinek bemutatására. Szakembereink állították össze a DESZKA Fesztivál Gördeszka programját, arra törekedve, hogy a kortárs dráma és meseirodalom párosítva az esztétikai formavilággal értékes képet mutasson a jelenkori bábszínházi kultúráról. Régóta vállalt feladatunknak, a gyermek bábcsoportok támogatásának tettünk eleget, amikor a Bűvös Bábos Találkozón kilenc megye egy-egy gyermekcsoportja, a Bábbal jobb elnevezésű eseményen 10, míg a XXXV. Weöres Sándor Országos Gyermekszínjátszó Találkozó záróeseményén 30 színjátszó csoport vette birtokba játszóhelyeinket a hazai és a határon túli településekről.
A fiataloknak és a felnőtteknek meghirdetett előadásaink (Sárkánykirály, Trisztán és Izolda) bebizonyították, hogy érdemes a bábműfaj határait megnyitni. Az évadot fesztiválszereplésekkel zárjuk: június közepén a Magyarországi Bászínházak 17. Találkozóján, Kecskeméten játszottuk a Sárkánykirály című előadást, a hónap végén négy előadással utazunk a veszprémi Kabóciádéra.
Idén a két játszóhelyünkön 530 előadást láthatott a közönség. Csaknem 42 ezer nézőnk és 6800 bérletesünk volt. Legtöbbször, azaz 227-szer Vadászi Tamara lépett színpadra, őt Novák Flóra követte 200 előadással.
A társulati ülésen kiosztottuk a város és a bábszínház díjait. Debrecen város Nívó-díját Hajdu Péter bábszínész, a Vojtina Bábszínház szakmai Nívó-díját Baditz Dávid bábszínész, míg az intézményünk saját alapítású, a háttérdolgozókat elismerő Paraván-díját Nánási Barnabás műszaki csoportvezető, világosító, Sándorné Jenei Henrietta gazdasági ügyintéző, valamint Kónyáné Vincze Piroska, Szabóné Váradi Margit és Tarján Jánosné takarítók vehették át.
Kiss Antalné és Nádasiné Szegedi Éva bábkészítő mesterek és Barta Zoltán technikus 25. évadukat töltötték nálunk, a Vojtinában.
Gratulálunk a díjazottaknak!
Publikálva: 2026.06.23.