Gyöngykagyló
Gyöngykagyló
Feltöltve 2016. február 4.
Sajátos nevelési igényű gyermekek számára indított alkalmaink programneve kezdetben „Gyöngykagyló” volt. Bábosházi Figyelő című kiadványunkban 2004-ben ezzel a címmel külön rovatot indítottunk a gyermekek, szüleik és a gondozó szakemberek számára. Programjainkat, élményeinket, örömeinket írtuk meg az újság hasábjain.
„A tengerfenéken megbúvó valódi igazgyöngyöt termelő kagyló ez, mely a nehezen megismerhető igazság, és a belső harmónia jelképe. A kagylóban a gyöngy maga a magzatot, a mindenben fellelhető tisztaságot, a tökéletesedést jelenti. Mitológiai ismereteink szerint továbbá a kagyló gyöngyének ritkasága, formája és fénye révén a születésre és az újjászületésre utaló jelkép. Sőt, egyénre vonatkoztatva ártatlanságot, tisztaságot, alázatot, tökéletességet, zárkózott természetet is képvisel.
Máris sok mindent megtudtunk erről az élőlényről: a gyöngyhalásznak a mélybe, a víz alá kell merülnie, ha igazgyöngyöt keres. Lent, a tengerfenéken gyöngykagylót talál, ezt hozza a felszínre. Nagy erőfeszítés és türelem szükséges ahhoz, hogy a kagyló héja kinyíljon és meglássa benne a gyöngyöt. Minden héjban csak egy igazgyöngy van.”
A gyerekeket kísérő szakemberek érdekes, értékes gondolatokat osztottak meg velünk:
- Kamuthy Katalin, gyermekpszichiáter
- Végh Barbara, gyógypedagógus, logopédus
- Borsos Mariann, gyógypedagógus, zeneterapeuta
- Láposi Terka, bábpedagógus, színháztörténész, rendező, tanár, etnográfus
- Girasek János, gyógypedagógus – pszichológus
- Ozga Linda, andragógus - önkéntes a Vojtina Bábszínházban