Ugrás a főmenühözUgrás a tartalomraUgrás a lábléchez
4026 Debrecen, Kálvin tér 13.+36 (52) 418-160 href="mailto:uh!pont!zahnizsbabanitjov!kukac!anitjov">uh!pont!zahnizsbabanitjov!kukac!anitjov

Hírek

Én és a másik, én és a világ
Interjú Nagy Tamás pszichológussal

Feltöltve: 2024. november 12.

A Sárkánykirály című kamaszoknak szánt előadásunk próbafolyamata előtt Nagy Tamással beszélgetett az érintett korosztályról a Vojtina társulata. A debreceni pszichológust egy villáminterjúra is megkértük. 

Én és a másik, én és a világ
Nagy Tamás

Hogy látja, mik a serdülőkorúak legjellemzőbb jelenkori pszichés problémái? 

Az identitáskeresés folyamatában a "ki vagyok, milyen vagyok másokhoz képest?" keresése során jelentkező állapotok nagyrésze a társadalom szempontjából tekinthető problémának vagy bajnak, betegségnek. Fejlődéslélektani szempontból ezek a jelenségek ELAKADÁSOK, szaknyelven szólva normatív krízisek, melyek nagyrésze magától elmúlik, vagy támogató figyelem segítségével megoldódnak a serdülőkor végére. Az elakadások, melyek elhúzódnak fél évnél vagy egy évnél is tovább, leginkább a mikro- és makrokörnyezet sajátosságai miatt maradnak fent, és/vagy a korai, korábbi gyerekkori hatások következményét láthatjuk bennük.

Mik a leggyakrabban előforduló szorongásos kórképek?

Serdülőkorban már a felnőttkori szorongásos kórképek körvonalait találhatjuk, amennyiben orvosi szempontból közelítünk. Egyedi sajátosságok lehetnek az én és a másik, vagy az én és a világ viszonyából következő szorongások, mint például a klímaszorongás vagy jövőszorongás.

Milyen témák foglalkoztatják leginkább a tizenéveseket?

Az Insta és mémkultúra alapján és mentén áramlik a serdülők érdeklődése, gyorsan és akut módon reagálva a kortárs kapcsolatokban felbukkanó problémákra.

Mit gondol, hogyan szólíthatók meg könnyebben a kora tizenévesek: inkább metaforákban, szimbólumokban fogalmazva, vagy ha konkrét problémákat direkten tárunk eléjük?

A serdülőkor központi problémája mindig is a "Ki vagyok én?, Milyen leszek?, Mit szólnak hozzám mások?" kérdéssorozat körül forog, ennek konkrétuma a mai Z generációban leginkább az Insta és mémkultúra mentén látható. Bár időnként bonyolultnak tűnhet megértése a nem ehhez a generációhoz tartozóak számára, de üzenete legtöbb esetben felszínes, és túl gyorsan változik "ruházata" ahhoz, hogy kapcsolódást adjon vagy képezzen. Akár a serdülőnek saját maga számára is. Szükség van a "lehorgonyozható" jelenségekre, melyek stabil pontot jelentenek a velük történő kommunikációban és a lelki elérésben, de pont ezek megtalálása jelent kihívást a szakemberek számára, akik a serdülő korosztállyal foglalkoznak.

Az utóbbi években növekedtek-e azok a helyzetek, amelyekben a felnőtté válás eddigi megoldásai már nem működnek? Találkozik-e új jelenségekkel a praxisában?

Ezt nem tudom röviden megválaszolni. A társadalom által biztosított csatornák évtizedes válsága akutabb, mint valaha. Generációkutatás és megváltozott percepció a világról, megváltozott információfeldolgozás.

Az interjút Vajland Judit készítette.

Hell Krisztina, Láposi Terka és Csarkó Betti
Nagy Mónika, Czapp Ferenc és Hajdú Péter

fotó: Hartyányi Panni

Színháztermi előadás:2.000 Ft / fő
Játszószínházi foglalkozás:2.000 Ft / fő
Vojtina családi bérlet
(4 előadás)
(felhasználható négy vasárnapi előadásra vagy játszószínházi foglalkozásra):
5.000 Ft / fő


Kedvezményes jegyár három vagy többfős családok részére:

Színháztermi előadás:1.700 Ft / fő
Játszószínházi foglalkozás:1.700 Ft / fő

Szeretne értesülni a legfrissebb
bábszínházi információkról?

Iratkozzon fel hírlevelünkre:

4026 Debrecen, Kálvin tér 13.+36 (52) 418-160vojtina@vojtinababszinhaz.hu