Ugrás a főmenühözUgrás a tartalomraUgrás a lábléchez
4026 Debrecen, Kálvin tér 13.+36 (52) 418-160 href="mailto:uh!pont!zahnizsbabanitjov!kukac!anitjov">uh!pont!zahnizsbabanitjov!kukac!anitjov

Archívum

Jel - Mez, vagy valami egészen más?

Feltöltve: 2021. augusztus 12.

Jel - Mez, vagy valami egészen más?

A bábművészet világában a bábu adja a játék létét, ő az, mely megteremti az előadás bábos formanyelvét. A bábszínpadon a jelmez másodlagos jelként értelmezhető, a karakter külső megjelenítését szolgálja. A jelmez, a maszk, a frizura az alak formáját árnyalja, mélyíti, felerősíti.

Roland Barthes (francia kritikus, filozófus) szerint a színházi jelmez az elő-adás gesztusa, a funkcionális szerepe mellett kapcsolatot teremt a mű értelmezésének külsővé tételében.

Milyennek nem szabad lennie a színházi jelmeznek? – teszi fel a kérdést Barthes.
- A jelmez nem lehet alibi vagy másutt-valóság, illetve igazolás.
- A jelmez nem lehet olyan vizuális, csillogó és sűrű közeg, amely felé a figyelem elkalandozhat az előadás lényegi valóságától – azaz saját felelősségétől.
- A jelmez nem lehet kifogás sem, afféle kompenzáció, melynek sikere megválthatja például a mű hallgatását vagy szegényességét.
- A jelmeznek mindig meg kell őriznie tiszta funkcióértékét, nem szabad sem megfojtania, sem felfújnia a darabot, tartózkodnia kell attól, hogy a színházi szituáció jelentését más, független értékekkel helyettesítse.

Milyen a jó színházi jelmez?
Barthes szerint:
- A jelmeznek érvelnie kell.
- A jelmeznek kifejezett szemantikai értéke van, hiszen nemcsak látványt nyújt, hanem olvasnak is belőle, s eszméket, ismereteket, érzelmeket tolmácsol.
- Legyen humánus, emelje ki a színész emberi tartását, tegye érzékelhetővé, egyértelművé, és ha lehet, megrázóvá testi valóját. 
- A jelmez szolgálja az emberi arányokat, bizonyos értelemben mintázza meg a színészt, tegye természetessé a sziluettjét, keltesse azt az érzést, hogy a ruha formája, bármily excentrikus is, teljességgel hozzá tartozik testi mivoltához, mindennapi életéhez; sohasem szabad azt éreznünk, hogy az álöltözék korlátozza, nyomorítja az emberi testet.
- A jelmeznek ez a humanitása szorosan összefügg a térrel, azzal a szubsztanciális közeggel, amelyben a színész mozog, játszik. A kosztüm és a miliő átgondolt összhangja a színháznak talán a legelső törvénye.
- A jelmez tulajdonképpen a maga kettős értelmében íráskép, hiszen meg kell találnia azt a ritka egyensúlyt, mely révén elősegítheti a szín-házi szituáció kiolvasását, nem zavarhatja meg azt semmiféle parazita értékkel: „mondjon le mindennemű egoizmusról s túlzott jó szándékról; legyen észrevétlen, de azért bírjon önálló léttel! … Legyen anyagi valósága, és egyben átlátszó: amit látni kell, de nem nézni.”

Tárlatunkhoz a Vojtina Bábszínház 45 év alatt összegyűjtött jelmeztárából válogattunk öltözeteket. Kerestük a jelmezben az anyag, a textil szépségét, a faktúrák sokszínűségét, a karakterek formai vagányságát, a felületek izgalmas vizualitását, a tapintható felszínek érzetének különféleségét, az érzelmek kivetülésének láthatóságát, az ezekből áradó hangulatokat.

Extrém, szürreális kollázst alkottunk az általunk válogatott jelmezekből. A kialakult alakzatok egy sosemvolt színházi előadás terében járják a karantén-táncukat, egy fiktív narratívát írnak a térben, a vélt és valódi határ között mozognak. Mivel a színházak tavaszig még nem fogadhatnak látogatókat, olyan látványelemekben fogalmaztunk, melyek valóban extrémek, féktelenek, ezzel is láthatóvá szeretnék tenni, hogy az online-színház nem életszerű!

Mesterségem címere
(45. ünnepi évad - kiállítás-sorozat)
2021. február 9-től április 28-ig látogatható

Tovább a fotókhoz »
Színháztermi előadás:2.000 Ft / fő
Játszószínházi foglalkozás:2.000 Ft / fő
Gyermek-előadásokra szóló bérlet:4.500 Ft / fő

Kedvezményes jegyár három vagy többfős családok részére:

Színháztermi előadás:1.700 Ft / fő
Játszószínházi foglalkozás:1.700 Ft / fő

Szeretne értesülni a legfrissebb
bábszínházi információkról?

Iratkozzon fel hírlevelünkre:

4026 Debrecen, Kálvin tér 13.+36 (52) 418-160vojtina@vojtinababszinhaz.hu